MONTER SIECI, INSTALACJI I URZĄDZEŃ SANITARNYCH
- Kategoria: Zasadnicza Szkoła Zawodowa
- podbudowa: szkoła podstawowa,
- nauka trwa 3 lata,
- zajęcia odbywają się w godzinach 800÷1500,
- języki obce: niemiecki.
Celem kształcenia w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych jest przygotowanie absolwenta do:
- określania i usuwania przyczyn awarii,
- wykonywania prac demontażowych,
- nadzorowania eksploatacji instalacji i urządzeń sanitarnych,
- montażu przewodów, armatury i wyposażenia w pomieszczeniach sanitarnych i kuchniach,
- montażu instalacji i urządzeń sanitarnych tj. wody zimnej i ciepłej, kanalizacji, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych,
- wykonywania prac związanych z konserwacją i utrzymaniem w należytym stanie technicznym czynnych instalacji sanitarnych.
Monter instalacji i urządzeń sanitarnych wykonuje zarówno prace przygotowawcze (wykopy ziemne, bruzdy i otwory w murach oraz stropach), jak i prace związane z łączeniem rur stalowych, miedzianych, kamionkowych i z tworzyw sztucznych. Ponadto zajmuje się montażem uzbrojenia instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, przyborów sanitarnych, urządzeń grzewczych, przyrządów pomiarowych, wykonywaniem izolacji antykorozyjnych, termicznych i przeciwwilgociowych. Napełnia i płucze instalacje oraz przeprowadza próby szczelności. Monter instalacji i urządzeń sanitarnych usuwa awarie, wykonuje remonty oraz modernizację i konserwację istniejących instalacji sanitarnych. Do wszystkich wymienionych powyżej zadań niezbędne są mu materiały, na które sporządza zapotrzebowanie. Może także, kalkulować koszty robocizny i materiałów.
Monter sieci i instalacji sanitarnych może pracować w pomieszczeniach zamkniętych jak i na wolnym powietrzu. Praca wykonywana jest głównie w obiektach budowlanych o różnym przeznaczeniu, tj. w biurach, piwnicach, pomieszczeniach technicznych, mieszkaniach prywatnych, pomieszczeniach biurowych oraz w nowych budynkach różnego przeznaczenia. Praca ma charakter zespołowy, gdyż większość zadań wymaga ścisłego współdziałania i sprawnej wymiany informacji między poszczególnymi pracownikami lub zespołami pracowniczymi.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie może być zatrudniony na stanowiskach montera instalacji sanitarnych (wodociągowych i ciepłej wody użytkowej, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz gazowych) w:
- firmach budowlanych i instalacyjnych,
- warsztatach rzemieślniczych remontowo – montażowych,
- administracjach domów mieszkalnych.
Może też prowadzić własną firmę instalacyjno-montażową.
Trzyletni cykl kształcenia zawodowego zakończony jest egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, kwalifikacja: BUD.09 - wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacja sieci oraz instalacji sanitarnych oraz uzyskaniem tytułu robotnika wykwalifikowanego w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych.