LOGOWANIE

            

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI w CKZiU Nr 1

 W środę 28 lutego 2018 r. w naszym Centrum można było obejrzeć wystawę dzieł polskiego malarza, rysownika, rzeźbiarza, fotografa oraz grafika - Zdzisława Beksińskiego. Państwo Ewa i Janusz Baryccy z Fundacji Beksiński, przedstawili bardzo ciekawą prezentację dotyczącą Jego twórczości oraz życia prywatnego. Multimedialny wykład nawiązywał do dzieciństwa Beksińskiego, zawierał rysunki, fotografie i obrazy artysty, a także fragmenty wywiadów z twórcą. Jego najciekawsze dzieła poddano analizie i interpretacji. Ułatwieniem tego zadania stał się fakt, że Zdzisław Beksiński nie tytułował swoich obrazów, więc nie narzucał odbiorcom bliżej określonych treści, pozostawiał swobodę komentowania.   

 • 20180228_100154_003
 • 20180228_100207_007
 • 20180228_100224_004
 • 20180228_104607

W Klubie Technika, gdzie miała miejsce ekspozycja, można było bliżej przyjrzeć się reprodukcjom arcydzieł twórcy. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, co potwierdziła wypełniona po brzegi sala. Z pewnością jego prace są dowodem na nieograniczoną wyobraźnię, która nim kierowała. Ze względu na dobrowolną interpretację na pewno skłonią nas do zadumy i refleksji.

Dziękujemy Paniom z Biblioteki Szkolnej za organizację spotkania, a Państwu Baryckim za ciekawy i przystępny przekaz. 

PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE PIOTRA MICHALSKIEGO

 PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE

PIOTRA MICHALSKIEGO - przewodnika turystycznego, fotografa

oraz pasjonata historii Przemyśla, a także absolwenta naszej szkoły.

Spotkanie odbyło się w Technikum Nr 8 im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka dla kl. I Tl, II Tli oraz IV TME. W deszczowe popołudnie 22 listopada br. Pan Piotr zabrał nas w wirtualną wędrówkę po większości przemyskich cmentarzy na podstawie swojej rozległej wiedzy oraz autorskich fotografii.

W pierwszej kolejności omówił nagrobki znajdujące się w przemyskiej bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela oraz pokazał zdjęcia dotyczące tego miejsca (odniósł się także do Patrona Szkoły tam pochowanego - Ks. Abpa I. Tokarczuka). Kolejno omawiał historię Cmentarza „Jeneralnego” przy ul. Lwowskiej Dolnej i Długiej (dzisiejsze ul. Mickiewicza oraz Dworskiego), a także jego zamknięcie w 1902 r. i dalsze losy. By następnie opowiedzieć nam historię  Cmentarza komunalnego przy ul. Słowackiego (dawna ul. Dobromilska), który powstał w 1855 r. Jego centralnym punktem jest kaplica z 1859 r. ufundowana przez Teresę i Franciszka Małkowskich. Najstarsze nagrobki pochodzą z lat 60. i 70. XIX wieku, ale znajdziemy tam również starsze, pochodzące ze starego cmentarza. Cmentarz Główny w Przemyślu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju, kojarzony jest z nekropoliami lwowskimi. Zachowane tam nagrobki prezentują duże walory artystyczne, a te najpiękniejsze zostały wykonane przez rzeźbiarzy lwowskich: Pawła Eutelego, Johanna Schmisera, Ludwika Turowicza i Juliana Markowskiego. Pan Piotr wspominał najbardziej znaczące postacie XIX i XX wiecznego Przemyśla: wysokich urzędników cesarsko-królewskiej administracji i armii, dostojników obu kapituł - łacińskiej i greckokatolickiej, a także uczestników zrywów niepodległościowych, przedstawicieli nauki i sztuki.

 • IMG_20171122_123059_1CS
 • IMG_20171122_123130_3CS
 • IMG_20171122_125146_2CS
 • IMG_20171122_135117_2CS

Czytaj więcej: PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE PIOTRA MICHALSKIEGO

SPOTKANIE AUTORSKIE W ARBORETUM W BOLESTRASZYCACH

W środę 20 września 2017r. młodzież kl. I technik informatyk uczestniczyła wraz z wychowawczynią oraz nauczycielem bibliotekarzem w spotkaniu autorskim z przemyskimi pisarzami: p. Magdą Skubisz - autorką książek dla młodzieży (w ostatnich dniach ukazało się czwarte wydanie Jej „LO Story”) oraz p. Stefanem Dardą - pisarzem literatury grozy (Jego „Nowy dom na wyrębach” miał premierę w czerwcu br.). Prowadzącą i zadającą pytania była p. Monika Kamińska.  Spotkanie z popularnymi autorami specjalizującymi się w odrębnych gatunkach literackich, których książki niedawno się ukazały i spełniają kryteria tzw. nowości wydawniczych jest częścią projektu „Lektura a natura w Arboretum Bolestraszyce". Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  i ma rozbudzić wśród młodych czytelników zainteresowanie literaturą i procesem jej tworzenia. Autorzy opowiadali o warsztacie pisania, promocji książek oraz zachęcali do podejmowania samodzielnych prób literackich. Muzycznie spotkaniu towarzyszył p. Kacper Leśniewski. Mieliśmy także możliwość zakupienia książek oraz otrzymania autografów z dedykacją.

Aby poczytać promowane książki zapraszamy do Biblioteki Szkolnej!

Narodowe czytanie 2017

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.  Podczas tegorocznej VI edycji akcji czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego - wybitnego polskiego dramaturga, poety, malarza, grafika, architekta, witrażysty i projektanta mebli. 

W czytaniu udział wzięli uczniowie kl. IV technik logistyk, informatyk wraz z polonistką i wychowawczynią oraz nauczycielem bibliotekarzem. 

Akcji towarzyszyła prezentacja multimedialna o Stanisławie Wyspiańskim i jego dorobku. Przedstawiono także osobę Wojciecha Sosnowskiego, ps. Sokół,  polskiego rapera, a także przedsiębiorcy i dziennikarza radiowego, a prywatnie praprawnuka Stanisława Wyspiańskiego. Młodzież wysłuchała ciekawej interpretacji muzycznej wiersza Stanisława Wyspiańskiego Niech nikt nad grobem mi nie płacze. Ochotnicy czytali wybrane fragmenty dramatu, omawiali je. 

Przyniesione egzemplarze Wesela zostały  opieczętowane okolicznościową pieczęcią. 

 • DSCF2175
 • DSCF2181
 • DSCF2188
 • DSCF2189

SPOTKANIE AUTORSKIE z dr LUCJANEM FACEM

25 maja 2017 r. odbyło się SPOTKANIE AUTORSKIE z dr LUCJANEM FACEM -  historykiem, regionalistą, autorem książki „Szkice z dziejów dawnego Przemyśla i ziemi przemyskiej”, wydanej nakładem Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I Tli, I TME, II TBU oraz II TME.

W w/w książce autor opisał burzliwe losy Przemyśla w średniowieczu, kiedy to miasto przechodziło kilkakrotnie z Polski do Rusi Halickiej, aż do ostatecznego przyłączenia do Królestwa Polskiego w 1344r., a także dzieje miasta w granicach Rzeczypospolitej szlacheckiej, zajęcie przez Austrię w I rozbiorze Polski, walki o Twierdzę Przemyśl w czasie I wojny światowej, spory polsko-ukraińskie o miasto, tragiczny los podzielonego między hitlerowców i sowietów Przemyśla i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej, oraz  okres PRL i III RP. W książce zamieszczono również informacje o najsłynniejszych osobach związanych z Przemyślem. Ze względu na ograniczoną ilość czasu p. Lucjanowi udało się przybliżyć zgromadzonej młodzieży takie pojęcia jak: Brama Przemyska, Ziemia Przemyska, Rusin, a także przedstawić najazdy tureckie na ziemie polskie, omówić klęskę chorągwi ziemi przemyskiej pod Sokalem w 1519 r. i nawiązać do literatury polskiej Jana Kochanowskiego („Na Sokalskie mogiły”, „Pieśń o spustoszeniu Podola”). Mamy nadzieję, że tak ciekawe spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

 • P_20170525_105445
 • P_20170525_105453
 • P_20170525_105508
 • P_20170525_113700

Zorganizowane spotkanie autorskie jest kolejnym z cyklu spotkań autorskich organizowanych przez Bibliotekę Szkolną CKZiU nr 1 w Przemyślu w ramach realizowanego priorytetu rozwoju i promocji czytelnictwa. 

Partnerzy