Biblioteka

LOGOWANIE

            

„ JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”- 8 czerwca 2018 r.

Ogólnopolska akcja masowego czytania, mająca na celu promocję czytelnictwa, pokazanie „nieczytającym”, że książki są popularne i ich towarzystwo jest miłą formą spędzania czasu wolnego. A także kolejna próba pobicia rekordu czytania, jak największej ilości osób. STARZY NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA!Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, więc zachęcamy ją do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać. W akcji udział wzięli uczniowie klas: I tl, I ti, I tmm, II tli, II tme, III tli i III tme. Przez prezentację multimedialną poznali „Historię książki : od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki”, a także obejrzeli stare książki. Biblioteka szkolna dziękuje uczniom serdecznie za zaangażowanie w w/w akcję. 

 • 20180608_101231
 • 20180608_101427
 • 20180608_101456
 • 20180608_112114

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji na stronie internetowej https://czytamy.org/

SPOTKANIE AUTORSKO-PROFILAKTYCZNE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ

Krzysztof Piersa - autor książek “Komputerowy ćpun” i “Trener marzeń”, dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy, pasjonat gier i fantastyki. Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Autor książki opowiadał młodzieży o faktach i mitach związanych z grami komputerowymi. Do najważniejszych zagrożeń zaliczył aspołeczność, problem ze znalezieniem pracy, zatracanie talentów, a także kłopoty zdrowotne. Stwierdził, że gry komputerowe same w sobie nie są złe, natomiast często zdarza się niewłaściwe podejście do nich przez użytkowników.  Krzysztof Piersa wzbudził wśród młodzieży wielkie zainteresowanie tematami, które poruszał, bardzo szybko też "złapał" doskonały kontakt z młodzieżą. O problemach związanych z nałogowym graniem w gry komputerowe, mówił nie z perspektywy "uczonego mędrca", teoretyka tylko bardziej jako przyjaciel, doradca, dzieląc się swoimi własnymi obserwacjami i doświadczeniem. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na młodzieży. Wyrazem tego byłyspontaniczne oklaski na zakończenie i rzecz zupełnie niespotykana... po zakończeniu spotkania młodzież dalej chciała rozmawiać…

 • IMG_20180412_111800_1CS
 • IMG_20180412_112110_1CS
 • IMG_20180412_112406_1CS
 • IMG_20180412_112509_1CS

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Piersie za ciekawe spotkanie, Radzie Rodziców za finanse, a Paniom z Biblioteki Szkolnej i Pani Pedagog za zorganizowanie spotkania.

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI w CKZiU Nr 1

 W środę 28 lutego 2018 r. w naszym Centrum można było obejrzeć wystawę dzieł polskiego malarza, rysownika, rzeźbiarza, fotografa oraz grafika - Zdzisława Beksińskiego. Państwo Ewa i Janusz Baryccy z Fundacji Beksiński, przedstawili bardzo ciekawą prezentację dotyczącą Jego twórczości oraz życia prywatnego. Multimedialny wykład nawiązywał do dzieciństwa Beksińskiego, zawierał rysunki, fotografie i obrazy artysty, a także fragmenty wywiadów z twórcą. Jego najciekawsze dzieła poddano analizie i interpretacji. Ułatwieniem tego zadania stał się fakt, że Zdzisław Beksiński nie tytułował swoich obrazów, więc nie narzucał odbiorcom bliżej określonych treści, pozostawiał swobodę komentowania.   

 • 20180228_100154_003
 • 20180228_100207_007
 • 20180228_100224_004
 • 20180228_104607

W Klubie Technika, gdzie miała miejsce ekspozycja, można było bliżej przyjrzeć się reprodukcjom arcydzieł twórcy. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, co potwierdziła wypełniona po brzegi sala. Z pewnością jego prace są dowodem na nieograniczoną wyobraźnię, która nim kierowała. Ze względu na dobrowolną interpretację na pewno skłonią nas do zadumy i refleksji.

Dziękujemy Paniom z Biblioteki Szkolnej za organizację spotkania, a Państwu Baryckim za ciekawy i przystępny przekaz. 

PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE PIOTRA MICHALSKIEGO

 PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE

PIOTRA MICHALSKIEGO - przewodnika turystycznego, fotografa

oraz pasjonata historii Przemyśla, a także absolwenta naszej szkoły.

Spotkanie odbyło się w Technikum Nr 8 im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka dla kl. I Tl, II Tli oraz IV TME. W deszczowe popołudnie 22 listopada br. Pan Piotr zabrał nas w wirtualną wędrówkę po większości przemyskich cmentarzy na podstawie swojej rozległej wiedzy oraz autorskich fotografii.

W pierwszej kolejności omówił nagrobki znajdujące się w przemyskiej bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela oraz pokazał zdjęcia dotyczące tego miejsca (odniósł się także do Patrona Szkoły tam pochowanego - Ks. Abpa I. Tokarczuka). Kolejno omawiał historię Cmentarza „Jeneralnego” przy ul. Lwowskiej Dolnej i Długiej (dzisiejsze ul. Mickiewicza oraz Dworskiego), a także jego zamknięcie w 1902 r. i dalsze losy. By następnie opowiedzieć nam historię  Cmentarza komunalnego przy ul. Słowackiego (dawna ul. Dobromilska), który powstał w 1855 r. Jego centralnym punktem jest kaplica z 1859 r. ufundowana przez Teresę i Franciszka Małkowskich. Najstarsze nagrobki pochodzą z lat 60. i 70. XIX wieku, ale znajdziemy tam również starsze, pochodzące ze starego cmentarza. Cmentarz Główny w Przemyślu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju, kojarzony jest z nekropoliami lwowskimi. Zachowane tam nagrobki prezentują duże walory artystyczne, a te najpiękniejsze zostały wykonane przez rzeźbiarzy lwowskich: Pawła Eutelego, Johanna Schmisera, Ludwika Turowicza i Juliana Markowskiego. Pan Piotr wspominał najbardziej znaczące postacie XIX i XX wiecznego Przemyśla: wysokich urzędników cesarsko-królewskiej administracji i armii, dostojników obu kapituł - łacińskiej i greckokatolickiej, a także uczestników zrywów niepodległościowych, przedstawicieli nauki i sztuki.

 • IMG_20171122_123059_1CS
 • IMG_20171122_123130_3CS
 • IMG_20171122_125146_2CS
 • IMG_20171122_135117_2CS

Czytaj więcej: PRZEMYSKIE NEKROPOLIE W OBIEKTYWIE PIOTRA MICHALSKIEGO

SPOTKANIE AUTORSKIE W ARBORETUM W BOLESTRASZYCACH

W środę 20 września 2017r. młodzież kl. I technik informatyk uczestniczyła wraz z wychowawczynią oraz nauczycielem bibliotekarzem w spotkaniu autorskim z przemyskimi pisarzami: p. Magdą Skubisz - autorką książek dla młodzieży (w ostatnich dniach ukazało się czwarte wydanie Jej „LO Story”) oraz p. Stefanem Dardą - pisarzem literatury grozy (Jego „Nowy dom na wyrębach” miał premierę w czerwcu br.). Prowadzącą i zadającą pytania była p. Monika Kamińska.  Spotkanie z popularnymi autorami specjalizującymi się w odrębnych gatunkach literackich, których książki niedawno się ukazały i spełniają kryteria tzw. nowości wydawniczych jest częścią projektu „Lektura a natura w Arboretum Bolestraszyce". Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  i ma rozbudzić wśród młodych czytelników zainteresowanie literaturą i procesem jej tworzenia. Autorzy opowiadali o warsztacie pisania, promocji książek oraz zachęcali do podejmowania samodzielnych prób literackich. Muzycznie spotkaniu towarzyszył p. Kacper Leśniewski. Mieliśmy także możliwość zakupienia książek oraz otrzymania autografów z dedykacją.

Aby poczytać promowane książki zapraszamy do Biblioteki Szkolnej!

Partnerzy