LOGOWANIE

            

slide

CKZiU Nr 1

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W PRZEMYŚLU powstało z połączenia trzech szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych, Zespołu Szkół Informatycznych i Mechatronicznych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego....

slide

PRAKTYKA

Zdobywaj doświadczenie w firmach i zakładach produkcyjnych ...

slide

ZDOBĄDŹ ZAWÓD

Zdobądź ciekawy zawód i zostań liderem na rynku pracy ...

CKZiU Nr1

WALENTYNKI – ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

Święty Walenty był kapłanem (prawdopodobnie biskupem) i męczennikiem chrześcijańskim, jest patronem zakochanych oraz ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Choć większość z nas słyszała o świętym Walentym, to o jego życiorysie niewiele wiadomo. Istnieją dwie  legendy o Jego postaci.

Pierwsza  z legend o św. Walentym mówi, że żył on w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Cesarz był przekonany, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Po wejściu nowych przepisów w życie, Święty Walenty sprzeciwił im się i potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Cesarz wkrótce jednak poznał sekret Walentego i wtrącił go do więzienia. Legenda mówi, że Walenty poznał w nim niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, postanowił zabić św.  Walentego. Ten jednak, tuż przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej, który podpisał "Od Twojego Walentego". Według legendy egzekucja odbyła się 14 lutego. W ten sposób Święty Walenty został patronem zakochanych tzw. Walentynek. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem i oznaczone czerwonym sercem.

Druga legenda o św. Walentym mówi o tym, że miał on dar uzdrawiania ludzi. Kiedy dowiedział się o tym rzymski filozof Kraton, poprosił Walentego, by ten uzdrowił jego syna, który był chory na padaczkę. Ten zgodził się pod warunkiem, że jego rodzina nawróci się na chrześcijaństwo. Tak też się stało - Walenty uzdrowił syna Kratona, a rodzina filozofa przyjęła chrzest. Nie spodobało się to jednak władzom, które uznały Walentego za osobę niebezpieczną dla państwa i skazały go na śmierć przez ścięcie ok. 269 roku.

W Polsce kult św. Walentego był bardzo żywy już od średniowiecza– świadczy o tym m.in. poświęcona mu kaplica w prawej nawie kościoła Mariackiego w Krakowie oraz relikwie Świętego, które znajdują się w Chełmnie koło Torunia – w kościele pw. Świętego Ducha.  Także w Przemyślu w kościele Ojców Franciszkanów w nawie prawej na filarach znajduje się ołtarz św. Walentego i  kultywowane są nabożeństwa ku Jego czci nieprzerwanie od kilku wieków w dniu 14 lutego.

Partnerzy